Magánének

A magánéneket egy különleges módszer szerint tanítom, mely viszonylag új technikának számít Magyarországon.

Mivel mindannyiunknak más a hangszere, a testi adottságai, ezért speciális, személyre szabottnak kell lennie a hangképzésnek is. Nem egyformán lélegzünk, vannak, akiknek a (tévesen elnevezett) hasi légzés, mélylégzés a helyes, másoknak a tüdeje oldalirányban, - nem függőlegesen tágulékonyabb.

Ez a két típus amely meghatározó, e szerint alakítom ki a megfelelő légzésgyakorlatokat, hangképzést is.

Az első órán ennek megbeszélésével, a technika megismertetésével kezdem, melynek élettani hatásait is megbeszéljük.

Nem csak a hangszálunk a hangszerünk hanem az egész fej, a rezonáns üregek (orrüreg, arcüreg, homloküreg, mellkas), sőt az egész test részt vesz az éneklésben, ezért fontos a karbantartásuk, az egészséges "hangszer" létrehozása. Ezért ez a módszer, nem csak az énektechnikával foglalkozik, hanem a hang karbantartásával, "gyógyításával". E célból a légzésgyakorlatok után végzünk gégeerősítő gyakorlatokat légzéstípusnak megfelelően.

A legfontosabb az alapok megismerése, elsajátítása, melyre a továbbiak folyamán építeni tudunk, a könnyebb majd egyre nehezebb és nehezebb dalokban, darabokban is tudjuk használni a megszerzett tudást akár könnyű- (pop, musical) akár komolyzenéről (opera, operett) legyen szó.

 

A módszerről (terluszológia) bővebben német nyelven:

www.hagena.info/